Japonský Topol

Rudolf Nachtman - registrovaný pěstitel japonského topolu

Japonský Topol

Jak pěstovat japonský topol?

Pěstování japonských topolů není skutečně obtížné. Hlavně se musíte rozhodnout, kde pěstovat a jaké množství budete potřebovat. Na rodinný domek (vytápění, ohřev vody) je nutná rozloha 0,5ha tedy asi max.5000ks. Pokud budou vhodné podmínky, občas i přihnojíte, ušetříte osázením i např.500m2. Japonský topol roste bez problémů do nadmořské v.550 m. Potřebuje hodně vláhy, napomůže odvodnit podmáčené plochy. Pěstování Vás bude zaručeně bavit. Přírůstky jsou neuvěřitelné.

Pěstování japonských topolů to je to co Vás dostane. Nejen že Vás to bude bavit, ale ještě na tom vyděláte. V horším případě ušetříte a posílíte své zdraví příjemnou prací.
Sází se jednoduše - zapíchnutím řízku. Nejtěžší práce je tedy útlum plevelů. Dospělosti dosahuje až v osmi letech, takže při těžbě po pěti letech se nikdy nevysemení. Během růstu potřebuje hodně vody. (Tedy k rychlému růstu). Přežije i dvouměsíční úplné zaplavení. Půdu pomáhá vysušovat, podobně jako bříza.

Na složení půdy vcelku nezáleží. Nemusí se přihojovat, stačí slunce a voda. Mám zkušenost, že většina těch super rychle rostoucích (značně úrodná půda a přehnojování)je v období klidu zasažena hnilobou (neschopná řízkování). Přežije také dvouměsíční sucho tedy asi 65%. Řízky vyraší asi 10 dnů po výsadbě,některé až po měsíci (i déle).

Podzimní sadbu nedoporučuji. Ručně bez techniky se dá zvládnout asi 2000m2. Sázet můžete třeba ještě v červnu, je to ale obtížnější, půda je tvrdá a každý řízek je nutné zaplavit vodou. Při manuální výsadbě doporučuji řízky sázet mírně šikmo, třeba za pomoci jednoduchého sazeče, kterým uděláte dírku (Kulatina, šroubovák). Řízky sázejte do přesných řádků. Řádky označte kolíky cca 80cm dlouhými. Spony mezi řádky je vhodné zvolit podle techniky, kterou máte k dispozici a nebo máte v úmyslu použít. Obvyklá zem. technika je kosení, plečkování a hlavně mulčování. Po prvních dou letech už japonský topol přeroste a částečně utlumí konkurenční růst ostatních rostlin. Chemická ochrana je téměř vyloučena. Japonský topol je mnohem náchylnější než běžné plevely.

Po pěti letech máte opravdu strom - pokácíte a vyroste nový. Asi tak pětkrát po sobě.

PŘEJI MNOHO ÚSPĚCHŮ při pěstování.
Nachtman Rudolf
Každý Váš dotaz rád odpovím.

Kontaktujte nás

Rudolf Nachtman
Huntířov u Děčína 73
40502 Děčín 2

Certifikát pěstitele japonského topolu

mobil: +420 606 766 408
telefon: +420 412 525 020
e-mail: nachtmanrud@atlas.cz
internet: www.japonsky-topol.cz

technologie pěstování japonského topolu

Kde nás najdete?

Zobrazit na mapě